SuperBrykiet

Brykiet sosnowy

DSC02268-480DSC08235

 

 

 

 

 

 

 

Brykiet sosnowy wbrew powszechnie panującej opinii jest lepszym paliwem niż brykiet powstały wyłącznie z trocin liściastych. Gdy trociny sosnowe są właściwie rozdrobnione do frakcji ok. 5mm lub drobniejszej, stają się doskonałym surowcem wyjściowym do produkcji wysokoenergetycznego paliwa. Dzięki procesowi suszenia uzyskujemy aglomerat o niskiej rozprężalności, co pozwala na późniejsze jego zagęszczenie.

DSC06391-480

Właściwe suszenie trocin jest kluczowym procesem produkcyjnym i podlega stałemu monitorowaniu. Polega na, nie tylko odparowaniu wody, ale również na odparowaniu niektórych substancji lotnych zawartych w drewnie takich jak np. olejki eteryczne i część substancji smolistych. Istnieje pewna prawidłowość: im niższa wilgotność aglomeratu tym niższa jego elastyczność. To z kolei pozwala na dokładniejsze zagęszczanie. Jeśli wysuszony surowiec ma wilgotność poniżej 10%, uzyskany z niego brykiet ma doskonałe właściwości.

DSC06957-480

Uzyskana po sprasowaniu gęstość trocin przewyższa gęstość drewna i jest około 12 razy wyższa niż mierzalna gęstość wyjściowa. Znacząco przewyższa także gęstość drewna twardego takiego jak buk czy dąb. Gotowy brykiet sosnowy, bez względu na swoją formę, w jaką został sprasowany, osiąga zaskakująco dobre parametry spalania. To twierdzenie poparte zostało licznymi badaniami.

Dobrym domowym sposobem na sprawdzenie jakości gotowego produktu jest wrzucenie go do wody. Jeśli zatonie to mamy do czynienia z wysoką jakością brykietu.